BEXKOM Industrial used M5 M8 M9 M12 M14 M16 M23 7/8 Electrical Connector with IP67 Waterproof EMC Shielding and Screw Locking
| Specification | Details |
|---|---|
| Pin Numbers | 3 ~ 19 |
| Shell Material | Brass Chrome Plated |
| Pin Material | Brass Gold Plated |
| Insulator Material | PA66 |
| Waterproof Level | IP67 |
| Work Temperature | -25°C to 80°C |
| Salt Spray Corrosion Resistance | 48 Hours |
| Mating Cycles | >500 times |
| Current Rate | 1.0 - 16 A |
| Testing Voltage | 250~1900V |
| EMC Shielding | Available |
| Locking Method | Screw Locking |
| Shock Resistance | 100g/6ms |
| Vibration Resistance | 10~2000Hz, 15g |
The M series products are designed to help customers save costs and shorten purchasing terms. Parts of our product line are compatible with Binder, Amphonel, and Phenix connectors.
- Thread locking mechanism ensures reliable contact
- Metal shell provides EMC shielding
- Brass gold-plated contacts for reliable connection and low resistance
- Cost-effective solution with fast delivery
M series connectors are widely used in various industrial applications including:
- Automotive production lines
- Robotics and automation equipment
- Industrial instruments
- Automation instruments
- Various industrial equipment
Sample Status: Available
Lead Time: Within 1 week (for in-stock products)
How to Buy: Purchase through our online shop or contact our customer service team at cs1@bexkom.com. We respond within 24 hours.
Shipment: Express delivery, door to door service, typically 5-10 days
We welcome all inquiries and orders. Please send your questions and requirements - we're happy to assist!